Za posledných pár desiatok rokov sa toho veľa zmenilo. Hlavne staršia generácia sa isto pamätá na zabezpečenie bývania od štátu. Bežný smrteľník sa často ani nemusel starať o vlastné bývanie. Postaral sa o to štát. No dnes je situácia diametrálne odlišná. O svoje bývanie sa musíme starať a ak chceme odísť od rodičov tak nám nič iné neostáva ako zobrať si hypotéku alebo dlhé roky šetriť.

Ceny bytov a domov po celom Slovensku už niekoľko rokov rastú a tak sa nie je ľahké dostať k vlastnému bývaniu. Ceny bytov v Bratislave, Košiciach či napríklad Trnave rastú závratným tempom a dnes je tak bežná cena trojizbového bytu aj viac ako 130 tisíc eur a to nehovorím o novostavbách. Ako teda ušetriť? V prvom rade si treba uvedomiť čo vlastne hľadám – iné požiadavky má rodina s deťmi a iné ak je človek sám. Na začiatok si treba nastaviť priority a podľa nich sa potom pustiť do hľadania.

V tomto mini seriály sa postupne pozrieme na všetko čo by ste si mali pred začatím hľadania svojho bytu alebo domu zvážiť.

1Lokalita

Lokalita je dôližitá no majte otvorené oči. Svoj domov môžete nájsť aj tam kde by ste to nečakali.

V prvom rade si určite lokalitu v ktorej chcete hľadať. Ak máte napríklad auto je pre vás jednoduchšie cestovať a zvažujte aj lokality ďalej od centra mesta, vychytených častí a zvážte aj menšie mestá a obce v blízkosti väčších miest. Predsa len menšie mesto pre vás môže znamenať úsporu niekoľko desiatok tisíc eur alebo si budete môcť dovoliť bývanie vo väčšom byte či dokonca si budete môcť dovoliť kúpiť napríklad dom.

Lokalita je dôležitá no pripravte sa aj na možnosť, že vo vami zvolenej lokalite nenájdete to čo hľadáte. V tom prípade musíte mať aj záložný plán a vybrané aj ďalšie lokality, ktoré by vám vyhovovali. Pri zvažovaní lokality samozrejme nezabúdajte napríklad zobrať v úvahu aj občiansku vybavenosť. Je super keď máte v okolí napríklad obchody – no máte v okolí aj lekára či napríklad škôlku alebo školu? Ak budete mať vysoké teploty bude sa vám chcieť cestovať k lekárovi alebo napríklad vodiť deti do školy každé ráno?

Pri zvažovaní lokality myslite aj na prípadný rozvoj. Je vo vašej lokalite výstavba už ukončená alebo vám vedľa domu začnú rásť domy ako huby po daždi? Samozrejme nie vždy viete zistiť údaje o plánovanej výstavbe. Ak je však vo vašej lokalite veľa zelene a voľnej plochy je žial pravdepodobné, že skôr alebo neskôr tam výstavba začne. Developeri dnes kupujú aj také parcely, ktoré by pred niekoľkými rokmi pre nich nemali veľký význam.

2Byt alebo dom

Aj bývanie v byte môže byť príjemné a môže vám ušetriť tisíce eur.

Rovnako ako lokalita je dôležité sa rozhodnúť či chcete dom alebo byt. Na to by ste mali myslieť už pri zvažovaní lokality. Domy nenájdete v centrách miest ak tam predsa len nejaké rodinné domy nájdete nečakajte veľkú záhradu a rozhodne nie nízku cenovku. Vždy však zvažujte aj ako veľký dom a byt vlastne potrebujete a či nie je investícia do bývania v dome zbytočne prehnaná.

Nezabúdajte tiež, že dom je ťažší na údržbu a musíte si pripraviť aj vyššiu hotovosť. Často domy stoja aj o niekoľko desiatok tisíc eur viac ako byty a pritom platíte hlavne za pozemok. Pri bytoch si zasa musíte uvedomiť, že aj keď je váš nemôžete si tak úplne robiť čo chcete. Budete mať susedov, ktorým môže vadiť hlasno pustený televízor alebo ho napríklad bude sused hlasno púšťať vám.

Aj keď ste vyrastali v rodinnom dome dá sa na život v byte zvyknúť. No ak si neviete predstaviť život bez záhrady, bazéna či napríklad letnej grilovačky tak by ste mali zvažovať skôr kúpu domu. Po čase v byte sa vám totiž môže jednoducho stať, že nebudete vo svojej koži a doma sa nebudete cítiť “doma”. Predaj bytu môže byť problém ak si naň požičiate z banky napríklad celú sumu a medzičasom by klesli ceny bytov.

3Financovanie

Nezabudnite, že pred samotnou kúpu by ste mali mať vyriešenú aj otázku financovania a tiež pripravené aj prípadné prostriedky ak vám banka nebude chcieť financovať celú kúpnu cenu.

Ak už máte lokalitu a rozhodli ste sa či chcete dom alebo byt ostáva otázka financovania. To v dnešnej dobe už nie je také jednoduché získať ako napríklad pred rokom. Banky museli sprísniť podmienky, musia sledovať dlhšie obdobie a hlavne im centrálna banka prikázala čo všetko musia zohľadniť do výdavkov a s akou rezervou musia počítať. Podmienky sa navyše budú iba sprísňovať a získať napríklad 100% hypotéku kedy vám banka preplatí celú kúpnu cenu bude iba ťažšie.

Pripravte sa tak na to, že banka vám nemusí dať 100 a dokonca ani 90 percent. Navyše aj keď do banky prinesiete vlastný odhad neznamená to, že ho banka automaticky akceptuje. Banka môže hodnotu vášho vysneného bytu upraviť a tak dostanete možno ešte menej. Nezabúdajte však, že svoj byt budete chcieť samozrejme aj vybaviť a to bude stať ďalšie peniaze.

Ak si napríklad kúpite starší byt alebo dom musíte rátať aj s investíciou do rekonštrukcie. A pri každej rekonštrukcii si treba uvedomiť aj možné zhodnotenie. To, že ste do bytu pri rekonštrukcii naliali 20 alebo 3O tisíc eur ešte neznamená rovnaký nárast jeho hodnoty. Hlavne v niektorých lokalitách sa môže jednoducho stať, že jeho cena stúpne iba mierne.

Ak platíte celú kúpnu cenu z vlastných prostriedkov mali by ste zasa myslieť na vinkuláciu prostriedkov na účte alebo napríklad notársku úschovu. Nezabúdajte totiž, že majiteľom bytu alebo domu sa stávate až momentom povolenia vkladu do katastra nehnuteľností a nie podpisom kúpnej zmluvy. Byt alebo dom je predsa len investícia na niekoľko rokov a asi nebudete chcieť následne chodiť niekoľko rokov po súdoch ak by pri kúpe neprebehlo všetko ľahko.

4Nabudúce

Aj v malom byte si môžete vytvoriť svoj domov. Aj na veľkosť bytu sa pozrieme v ďalších dieloch seriálu o hľadaní bývania.

Výber vlastného bývania rozhodne nie je jednoduchý. V ďalšom diely nášho mini seriálu o hľadaní bývania sa pozrieme napríklad aj na to či kúpiť nový alebo starší byt.

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.