Katalánsky predseda vlády Puigdemont požiadal o mandát aby mohol vyhlásiť samostatné Katalánsko. Zároveň však požiadal o pozastavenie účinnosť vyhlásenia aby mohol začať rozhovory s Madridom. Aj keď pred samotným referendom tvrdil, že vláda vyhlási samostatné Katalánsko aj v prípade nesúhlasu Madridu.

Nedávne katalánske referendum o vyhlásenie samostatnosti vyhrali prívrženci samostatnosti. Viac ako 90 percent všetkých zúčastnených voličov v referende chcelo samostatnosť. Masové protesty a nepokoje v uliciach však vyvolali ostrú reakciu Madridu. Polícia zranila niekoľko stoviek ľudí a situácia bola veľmi napätá.

Katalánci za nezávislosť a samostatnosť bojujú veľmi dlho. Referendum bolo iba vyvrcholením snahy o osamostatnenie Katalánska od Španielska. Referendum však ešte pred jeho začiatkom označil ústavný súd za protiústavné. Počas konania referenda sa navyše objavili pochybnosti o kontrole hlasov.

Prečítajte si tiež: V KATALÁNSKU HLASUJÚ ZA NEZÁVISLOSŤ. PRI NEPOKOJOCH SA ZRANILO VIAC AKO 330 ĽUDÍ

Španielska polícia zablokovala prístup k systému na overovanie hlasov a navyše uzatvorila niektoré volebné miestnosti. Neskôr dokonca katalánska vláda umožnila vytlačenie hlasovacích lístkov doma a ich odovzdanie v ktorékoľvek miestnosti. Na sociálnej sieti Twitter sa potom objavili napríklad fotky ľudí, ktorí hlasujú opakovanie vo viacerých volebných miestnostiach.

Referenda sa navyše zúčastnilo iba 43 všetkých oprávnených voličov. Odporcovia samostatnosti usporiadali aj protest, ktoré sa podľa odhadov zúčastnilo viac ako milión ľudí. Samostatné Katalánsko by to rozhodne nemalo jednoduché. Predstavitelia Európskej únie už viac krát vyjadrili, že Katalánsko by muselo o vstup do EÚ požiadať. Členstvo v EÚ by potom museli schváliť aj Španieli. Navyše by museli samotné Katalánsko uznať aj ostatné štáty.

Aj podľa predsedu vlády Puigdemonta sa však Katalánsko nevzdáva svojho snu o samostatnosti. Vyzval na dialóg Madridu a Barcelony. Katalánci chcú samostatnosť avšak cesta k samostatnosti rozhodne nebude jednoduchá.

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.