Severná Kórea včera vykonala test balistickej rakety, ktorý vyvolal rozruch po celom svete. No ešte väčší rozruch vyvolala následná správa severokórejskej tlačovej agentúry KCNA o tom, že KĽDR konečne disponuje jadrovými zbraňami schopnými zasiahnuť celé územie USA.

Zodpovedná jadrová veľmoc?

Severokórejské média sa zároveň zhodujú na úspešnom teste balistickej rakety. Štátna severokórejská televízia po odpálení balistickej rakety potvrdila jej úspešný štart a tiež potvrdila, že raketa môže zasiahnuť hlboko do územia Spojených štátov.

Názov novej rakety Hwasong-15. KĽDR test rakety vykonala o 03:30 miestneho času. Raketa letela približne 960 kilometrov a dopadla do Japonského mora. Raketa by však mohla mať oveľa väčší dolet. Ak by ju odpálili pod menším uhlom mohla by mať raketa dolet až 13 tisíc kilometrov a zasiahla by tak aj výhodné pobrežie USA.

Severokórejská tlačová agentúra KCNA zároveň v správe oslavujúcej úspešné odpálenie rakety nezabudla podotknúť, že KĽDR je mierumilovnou a zodpovednou jadrovou veľmocou. O mierumilovnosti aj zodpovednom prístupe však v prípade komunistického režimu pod vedením vodcu Kim Čong-una možno vážne pochybovať.

Kim Čong-un sa opakovane nenávistne vyjadroval proti USA aj ďalším krajinám. Podľa analytikov sú navyše jeho kroky pomerne nevypočítateľné a v prípade možného ohrozenia je veľmi ťažko predpovedať jeho reakcie. Kim nemal problém dať odstrániť aj blízkych príbuzných ak sa nimi cítil v ohrození.

Môže prerásť vo vojnu?

Po včerajšom teste sa očakáva aj reakcia USA a hlavne amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten napadá Kim Čong-una pravidelne napríklad na sociálnej sieti Twitter. Trump navyše opakovane zopakoval, že je pripravený zasiahnuť proti KĽDR vojensky.

Konflikt tak môže prerásť nakoniec vo vojnový konflikt. Na strane KĽDR je dlhodobo hlavne Čína. USA zasa stoja na strane Južnej Kórei. Všetko bude teraz závisieť aj od rekcie USA a prezidenta Donalda Trumpa. Trump sa však v minulosti vyjadril, že USA by „úplne zničili KĽDR“ ak by museli chrániť seba a svojich spojencov.

Americký minister zahraničia Rex Tillerson napríklad povedal, že „diplomatické možnosti zostávajú stále v hre“. Na druhú stranu však americký republikánsky senátor Lindsey Graham povedal, „Ak budeme musieť ísť do vojny s KĽDR, aby sme ich zastavili, tak pôjdeme.“

Japonsko aj Južná Kórea

Viac v ohrození ako USA však cíti Južná Kórea a Japonsko. Južná Kórea a test severného suseda reagovala vlastnými raketovými testami. V Japonsku zasa pre test balistickej rakety KĽDR mimoriadne zasadal vláda.

Obe krajiny, Japonsko aj Južná Kórea, sa však proti testu ostro ohradili a kritizovali ho. Test balistickej rakety KĽDR totiž zvyšuje napätie medzi USA, Japonskom, Južnou a Severnou Kóreou.

KĽDR bude zrejme testovať ďalej

Včerajší test balistickej rakety určite nebol zo strany KĽDR posledným. Všetko však bude závisieť aj od reakcií USA, Japonsko a Južnej Kórea.

Severokórejský vodca Kim Čong-un totiž môže eskalovať napätie ďalšími testami. Vyjadreniam o mierumilovnej a zodpovednej jadrovej mocnosti asi neverí ani samotný Kim Čong-un. Čo však bude nasledovať iba ťažko odhadnúť.

2 KOMENTÁROV

Pridaj komentár