Podľa SHMÚ dnes Slovensko zasiahne intenzívne sneženie. Výstraha platí s výnimkou troch okresov na východnom Slovensku pre celé územie. SHMÚ navyše upravil stupeň výstrahy pred snežením pre stredné Slovensko. Sneženie už od obeda komplikuje situáciu najmä na strednom Slovensku. Najmä v Banskobystrickom kraji mali problém nie len vodiči ale aj mestská a autobusová doprava.

Prvý stupeň

Výstraha prvého stupňa pred snežením kde je predpokladaný úhrn zrážok od 5 centimetrov do 15 centimetrov platí pre okresy: Skalica, Senica, Malacky, Bratislava, Senec, Pezinok, Košice – mesto.

Výstraha prvého stupňa pred snežením kde je predpokladaný úhrn zrážok od 10 centimetrov do 15 centimetrov platí pre okresy: Dunajská Streda, Galanta, Trnava, Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Snina.

Odporúčame: meteorologické výstrahy pre Slovensko

Výstraha prvého stupňa pred snežením kde je predpokladaný úhrn zrážok od 15 centimetrov do 20 centimetrov platí pre okresy: Komárno, Šaľa, Hlohovec, Piešťany, Nitra.

Na strednom Slovensko môže napadnúť až 40 centimetrov nového snehu. Snežiť však bude na väčšine územia.
Na strednom Slovensko môže napadnúť až 40 centimetrov nového snehu. Snežiť však bude na väčšine územia.

Až 30 centimetrov

Výstraha prvého stupňa pred snežením kde je predpokladaný úhrn zrážok od 15 centimetrov do 30 centimetrov platí pre okresy: Nové Zámky, Zlaté Moravce, Topoľčany, Gelnica.

Výstraha prvého stupňa pred snežením kde je predpokladaný úhrn zrážok od 15 centimetrov do 25 centimetrov platí pre okresy: Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín.

Výstraha prvého stupňa pred snežením kde je predpokladaný úhrn zrážok od 20 centimetrov do 30 centimetrov platí pre okresy: Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Žilina, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Spišská Nová Ves, Levoča.

Výstraha prvého stupňa pred snežením kde je predpokladaný úhrn zrážok od 10 centimetrov do 20 centimetrov platí pre okresy: Kežmarok, Stará Ľubovňa, Sabinov, Bardejov, Košice – okolie, Prešov.

Výstraha prvého stupňa pred snežením kde je predpokladaný úhrn zrážok 10 centimetrov platí pre okresy: Vranov nad Topľou, Humenné.

Komplikuje u vás situáciu v doprave sneh? Svoje postrehy, fotky a videá môžete posielať na mail portal@slbeu.eu.

Stredné Slovensko

Okrem toho však pre stredné Slovensko platí výstraha druhého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu pre snehovými zrážkami až do 40 cm. V okrese stredného Slovenska sa miestami očakáva výskyt silného sneženia pri ktorom spadne 35 – 40 cm nového snehu.

Uvedená výška nového snehu predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (dopravu a pohyb osôb). Predpokladaná výška nového snehu je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Druhý stupeň

Výstraha druhého stupňa pred snežením kde je predpokladaný úhrn zrážok od 35 centimetrov do 40 centimetrov platí pre okresy: Levice, Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Poltár, Detva, Zvolen, Krupina, Banská Štiavnica, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Turčianske Teplice, Prievidza, Banská Bystrica, Brezno.

Snehové záveje a jazyky

Sneh však bude komplikovať situáciu aj na cestách. Okrem neupravených ciest vydal SHMÚ aj výstrahu pred tvorbou snehových jazykov a závejov hlavne pre Trenčiansky hraj.

Výstraha prvého stupňa pred tvorbou snehových jazykov a závejov platí pre okresy: Myjava, Piešťany, Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou.

Všetky výstrahy pred snežením pritom platia až do štvrtka 30.11.2017 do 15.00. V niektorých oblastiach sa intenzívne sneženie očakáva hlavne večer a v nočných hodinách čo môže skomplikovať situáciu na cestách zajtra ráno hlavne vo väčších mestách.

6 KOMENTÁROV

Pridaj komentár