Horská záchranná služba zasahovalo pri páde lavíny. Zomrel iba 30 ročný Slovák.
Horská záchranná služba zasahovalo pri páde lavíny. Zomrel iba 30 ročný Slovák.

V lavíne sa, podľa predbežných informácií, mal nachádzať jeho kamarát, ktorý bol, žiaľ, bez lavínového vybavenia a vyhľadávača. O súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS z Popradu. Na miesto bola vyslaná aj pozemná skupina troch záchranárov HZS zo Starého Smokovca.

Zároveň išli na miestu pádu lavíny dvaja zamestnanci zo Zbojníckej chaty, ktorí začali, spolu s oznamovateľom, náhodným svedkom a záchranárom HZS, ktorý sa nachádzal v doline, s prehľadávaním zasypaného územia.

Neprežil

Z heliportu v Starom Smokovci boli vyzdvihnutí psovod a záchranár HZS a posádka VZZS sa po ich vyložení v doline opakovane vrátila pre dvoch ďalších psovodov. Na mieste pádu lavíny, ktoré malo približne 400 metrovú dĺžku a 150 metrovú šírku, hľadali záchranári HZS a dobrovoľníci spolu s troma psami, zasypaného približne dve a pol hodiny.

Odporúčame: Vo Vysokých a Západných Tatrách stúplo lavínové nebezpečenstvo

Napokon sa ho podarilo nájsť za pomoci psa, približne v hĺbke 1,5 – 2 metre pod snehom, žiaľ bez známok života. K nešťastiu došlo počas traverzovania popod Javorové štíty, keď skialpinista odtrhol doskovú lavínu, ktorá sa mu stala osudnou. Telo 30-ročného Slováka transportovali záchranári HZS do Nového Smokovca, kde bolo odovzdané príslušníkom PZ SR.

Pridaj komentár