Horská záchranná služba upozorňuje na stúpajúce lavínové nebezpečenstvo hlavne vo Vysokých a Západných Tatrách. Tu stúplo lavínové nebezpečenstvo až na tretí stupeň. Navyše je pravdepodobné jej zvýšenie v nasledujúcich hodinách.

Druhý stupeň

V ostatných pohoriach prevláda mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Na horách v najvyšších polohách pretrváva silný vietor, ktorý prefúkal aj starý voľný sneh na prevažne južné a juhovýchodné svahy. V severne orientovaných svahoch vietor uložil sneh hlavne v úzkych žľaboch, za terénnymi výbežkami, ktoré pôsobili stlmenie vetra.

Lavínové nebezpečenstvo na horách stúpa.
Lavínové nebezpečenstvo na horách stúpa.

Na týchto miestach je prenesené väčšie množstvo snehu, a to v doskách a vankúšoch, ktoré je možné uvoľniť hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení. Oteplenie v priebehu dňa v stredných polohách môže spôsobiť na veľmi strmých svahoch samovoľnú lavínu menších rozmerov. V najvyšších polohách je tendencia lavínového nebezpečenstva pri očakávanom veľmi silnom vetre na záveterných stranách svahov stúpajúca..

Tendencia lavínového nebezpečenstva je s očakávaným silným vetrom na záveterných stranách svahov stúpajúca.

Mrzlo

Dnes ráno panovalo na horách zamračené počasie s hmlou a občasnými zrážkami. Teploty dosahovali na vrcholoch hôr -12°C až -4°C v stredných polohách. Na hrebeňoch fúkal prevažne západný až severozápadný vietor o sile 10-16 m/s ( 36 – 58 km/h ), v nárazoch miestami aj 31 m/s ( 112 km/h ).

Za poslednú periódu sneženia pripadlo do 15 centimetrov nového snehu. Počasie posledného týždňa s nízkymi teplotami po perióde výdatných zrážok spôsobilo, že sneh si od stredných polôh stále zachováva prachový charakter a nie je zviazaný s podkladovou tvrdou ľadovou vrstvou.

Na mnohých miestach preto vietor vytvoril snehové dosky, ktorých stabilita je nízka. V týchto miestach je možné mechanicky uvoľniť lavínu a to hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, šírenie napätia v snehovej pokrývke je preto v takýchto miestach veľmi zradné a nebezpečné. V stredných polohách sneh vplyvom oteplenia oťažie a mierne sadne, v strmých miestach sa môžu vyskytnúť aj samovoľné menšie lavíny.

2 KOMENTÁROV

Pridaj komentár