Cupertino / USA Apple za dobu svojej existencie predstavil hneď niekoľko zariadení, ktoré znamenali zmeny v celom technologickom biznise. No nič tak výrazne nezmenilo svet ako predstavenie prvého iPhonu. Mobilný telefón bol do tej doby skôr na telefonovanie a maximálne na posielanie SMS. Od tej doby je mobil skôr na zábavu ako na telefonovanie.

Cupertino / USA / Steve Jobs svetu ukazuje prvý iPhone.
Cupertino / USA / Steve Jobs svetu ukazuje prvý iPhone.

Predstavenie prvého iPhonu sa odohralo presne pred 11 rokmi. Na pódium vtedy vystúpil Steve Jobs a povedal, že predstaví zariadenie, ktoré zmení svet. A iPhonu sa to skutočne podarilo.

Prelomové a kritizované

Prvý iPhone znamenal výraznú zmenu. Smartfóny sme mali aj pred prvým iPhonom. No skôr ako pre bežných ľudí boli vhodné pred technologických nadšencov. Komplikované ovládanie či napríklad rozmerná klasická hardwarová QWERTY klávesnica s množstvom ovládacím prvkov.

odporúčame iphone x sa stal terčom posmechu

V mnohých prípadoch ste navyše na ovládanie používali dotykový displej. No nie taký ako ho poznáme z dnešných smartfónov. Potrebovali ste stylus a na ovládanie prstami ste mohli zabudnúť. Používatelia sa však potrápili aj so samotným ovládaním. Napríklad pre nastavenie internetu ste museli v niektorých smartfónoch absolvovať návštevu predajne operátora a aj tak ste nemuseli mať úspech.

Cupertino / USA / Najnovší iPhone X je tiež kontroverzné zariadenie. Dokáže to isté čo prvý iPhone.
Cupertino / USA / Najnovší iPhone X je tiež kontroverzné zariadenie. Dokáže to isté čo prvý iPhone.

Toto však odstránil práve iPhone. Žiadna hardwarová QWERTY klávesnica, žiadne komplikované ovládanie a hlavne žiadne zbytočné funkcie. Apple vsadil na jednoduchosť. Za to sa však stal terčom kritiky médií a tiež samozrejme konkurentov. Práve konkurencia si z nového smartfónu veľmi rada uťahovala.

Známe sú neznáme

Nič platné to však konkurencii nebolo. Apple so svojím iPhonom zmenil myslenie zákazníkov. A žiaľ niektorí výrobcovia sa viac zamerali na kritizovanie iPhonu ako na vývoj nových zariadení. Pre mnohých sa to stalo osudným a zrazu mali problém tradičné značky. Pre Nokiu či Motorolu to znamenalo koniec.

Samotný iPhone znamenal aj príchod konkurenčnej platformy Android. Bez iPhonu by tu Android v takej podobe ako ho poznáme dnes nebol. Google v prvom zariadení totiž počítal s klasickou hardwarovou klávesnicou. Veď aj prvý smartfón s Androidom hardwarovú QWERTY klávesnicu mal.

odporúčame apple predstavil nový iphone x. vysoký výkon, netradičný displej aj duálny fotoaparát

Príchod iPhonu zmenil celý mobilný biznis. Ostali iba dva operačné systémy – iOS a Android. iPhone však zmenil aj náš pohľad na mobilný telefón. Dnes už telefón ani zďaleka nepoužívame iba na telefonovanie. Samozrejmosťou sa stali prepracované hry či aplikácie. samozrejmosťou sa tiež stalo, že mobil odkladáme len sporadicky. Mnohí používatelia sa na mobile stali závislými a bez neho si nevedia už svoj deň ani predstaviť. iPhone jednoducho zmenil svet.

1 komentár

  1. Ja mám iphone od prvej chvíle ako sa dal kúpiť na Slovensku a za nič na svete by som nemenil..celý spomalý Android môže ísť niekam 😀

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.