Hygienici vypracujú aktuálny imunologický prehľad občanov SR

Už v tomto roku sa začne realizovať imunologický prehľad obyvateľov SR, ktorý bol naposledy vypracovaný v roku 2002. Výsledky by mohli byť kompletné do konca roka 2018, prípadne v prvej polovici roku 2019.

0
193
Bratislava / Slovensko / Hygienici sa bližšie pozrú na imunitu Slovákov v súvislosti so šíriacimi sa osýpkami.
Bratislava / Slovensko / Hygienici sa bližšie pozrú na imunitu Slovákov v súvislosti so šíriacimi sa osýpkami.

„Celkový rozsah preverovania sa vykoná na vzorke zhruba 3000 ľudí, druhy kontroly infekčných ochorení stanoví expertná skupina zložení z odborníkov v oblasti epidemiológie. Na základe výsledkov prehľadu následne prijme rezort zdravotníctva potrebné opatrenia,“ povedal  minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker.

Bratislava / Slovensko  Okrem osýpok sa bude kontrolovať aj kolektívna imunita na iné vybrané ochorenia, napr. vírusovú hepatitídu typu A, či niektoré ochorenia z povinných či odporúčaných očkovaní.

To môže znamenať napríklad otvorenie očkovacieho kalendára alebo preočkovanie rizikových skupín ľudí.

Potrebu vykonať imunologický prehľad ukázal aj výskyt 7 pravdepodobne importovaných prípadov osýpok v SR v roku 2017 a 2018 (domáce ochorenia osýpok sa od roku 1998 v SR neobjavili), ale aj zvýšený výskyt vírusovej hepatitídy typu A v Bratislavskom kraji. V roku 2016 a 2017 spôsobili osýpky v krajinách EÚ spolu 46 úmrtí, najviac sa vyskytovali v Rumunsku, Taliansku a Nemecku. Vzhľadom na vysokú nákazlivosť osýpok, nie je vylúčený výskyt ďalších prípadov.

Úrad verejného zdravotníctva SR v súčasnej dobe preto naďalej pozorne monitoruje epidemiologickú situáciu v SR i v Európe a vo svete a kontinuálne vyhodnocuje. Aktuálne informácie o epidemiologickej situácii sú pravidelne zverejňované na webovej stránke www.uvzsr.sk.

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.