Cupertino / USA Americká spoločnosť Apple má obrovskú sumu na účtoch po celom svete. Odhady hovoria, že Apple má mimo USA na účtoch hotovosť minimálne vo výške 350 miliárd dolárov. Túto obrovskú sumu drží Apple zatiaľ na zahraničných účtoch mimo USA.

Vysoké dane

Apple nezarába len v USA. Obrovské zisky má Apple aj mimo USA. Avšak doterajšie daňové zákony USA mu neumožňovali hotovosť zo zahraničia stiahnúť do USA. Z takéhoto prevodu by Apple musel na daniach v USA odviesť obrovskú sumu. Peniaze tak ostávali mimo USA.

Nedávno schválená zmena zákona v USA však dáme Apple možnosť ako peniaze previesť zo zahraničia domov. Apple by z takto prevedenej sumy musel odviesť daň, tá by však bola len vo výške 15,5 percenta.

Aj tak by to znamenalo zaplatiť na daniach obrovskú sumu. I tak sa však takáto transakcia Apple vyplatí. Využiť zníženú daň na prevod hotovosti zo zahraničia do USA totiž môže iba raz.

Masívne investície

Ak sa Apple k prevodu hotovosti zo zahraničia do USA nakoniec odhodlá môže to znamenať výrazné investovanie do rozvoja. Apple bude môcť začať masívnejšie investovať do rozvoja produktov a tiež napríklad do rozvoja dátových centier.

Apple má údajne tiež v pláne rozšíriť aj svoje sídlo a peniaze firma potrebuje aj na vyplatenie obrovského množstva dodávateľov. Investície v najbližších rokoch zrejme dosiahnu úroveň niekoľkých stoviek miliárd dolárov.

Nemusí to mať jednoduché

Apple to však s prevodom hotovosti zo zahraničia do USA nemusí mať jednoduché. Len v Írsku bude musieť totiž firma zrejme doplatiť niekoľko miliárd eur. O nezaplatených daniach veľkých technologických firiem sa však začína diskutovať naprieč celou Európou.

Apple sa tak zrejme s prevodom hotovosti bude snažiť poponáhľať. V mnohých štátoch to však nemusí mať Apple také jednoduché. Mnohé európske štáty totiž začínajú hlasnejšie volať o prísnejších daňových zákonoch a hlavne o povinnosti veľkých technologických firiem platiť dane v štáte v ktorom daňová povinnosť vznikne.

Pridaj komentár