V Česku vyhral proruský a pročínsky Miloš Zeman

Česko si dnes z druhej priamej voľbe vybralo staronového prezidenta Miloša Zeman. Kontroverzný prezident so záľubou pre Rusko a Čínu.

1
414
Praha / Česko / Miloš Zeman si zopakuje ďalších päť rokov na Pražskom hrade. Vyhral v druhom kole prezidentských volieb.
Praha / Česko / Miloš Zeman si zopakuje ďalších päť rokov na Pražskom hrade. Vyhral v druhom kole prezidentských volieb.

Praha / Česko Na pražskom hrade bude aj naďalej sedieť proruský a pročínsky prezident Miloš Zeman. Kontroverzný prezident Miloš Zeman tak bude v susednom Česku vládnuť aj naďalej.

Telegram, ktorý poslal Kiska Zemanovi:

„Vážený pán prezident, úprimne Vám blahoželám k Vášmu znovuzvoleniu do funkcie prezidenta Českej republiky.

Vzťahy medzi našimi krajinami a ich občanmi sú výnimočne blízke. Som presvedčený o tom, že v ich podpore budeme spolu naďalej pokračovať. Osobitne v tomto roku spoločných významných výročí.

Pre prosperitu, stabilitu a bezpečnosť našich dvoch krajín je kľúčové členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii a predovšetkým hodnoty, ktoré v rámci nich s našimi partnermi a spojencami vyznávame. Verím, že k ich podpore v našich krajinách, v našom regióne a v Európe budeme spoločne prispievať.

Vážený pán prezident, teším sa, že Vás čoskoro privítam na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky, na ktorú Vás týmto srdečne pozývam. Želám Vám veľa zdravia, šťastia a úspechov pri výkone Vašej funkcie.“

Zeman získal 51,36 všetkých platných hlasov. Zemanovi svoj hlas odovzdalo viac ako 2,8 milióna voličov. Druhý kandidát Jiří Drahoš bol pritom podľa analytikov favoritom.

Polepšil si aj v celkovom počte hlasov. Pred piatimi rokmi získal o 100 tisíc hlasov menej ako v aktuálnej voľbe.

“Toto, milí moji, je moje posledné politické víťazstvo. Za ním už nebude žiadna politická porážka,“ povedal Miloš Zeman počas svojho povolebného príhovoru.

Skôr rozdeľuje

Víťazstvo Zemana nie je až takým prekvapením ako sa mohlo zdať. Aj keď mnohí analytici skôr odhadovali víťazstvo druhého kandidáta Jiřího Drahoše. Stávkové kancelárie mali jasno a pred druhým kolom českých prezidentských volieb favorizovali práve skôr kontroverzného Zemana.

Miloš Zemana českú spoločnosť skôr rozdeľuje ako spája. Aj keď má mnoho prívržencov, má aj mnoho odporcov. Mnohým sa nepáči jeho smerovanie Česka bližšie k Rusku a Číne.

Zemana však často kritizujú aj za jeho nevhodné správanie.

O bývalom českom premiérovi napríklad v roku 2016 vyhlásil, že okrem demokratickej cesty na jeho odstránenie existuje aj tá nedemokratická s kalašnikovom.

Babiš má istotu

Najväčšiu radosť z úspechu Zemana v druhom kole prezidentských volieb má zrejme nový premiér Andrej Babiš. Tomu sa síce nepodarilo na prvý krát úspešne zostaviť novú vládu avšak má pred sebou aj druhý pokus.

Navyše Zeman sa viac krát vyjadril, že Babiša môže zostavením vlády poveriť opakovane aj niekoľko krát kým nakoniec nezíska dôveru.

Babiš v prvom kole dôveru parlamentu pre svoju menšinovú vládu nezískal. Zeman už potvrdil, že začiatkom februára poverí Babiša opätovne.

Aj Kiska

Staronovému českému prezidentovi už stihol zablahoželať aj Andrej Kiska. Okrem gratulačného telegramu stihol Kiska pozvať Miloša Zemana na Slovensko.

K zvoleniu Zemanova gratuloval aj slovenský premiér Robert Fico. K zvoleniu Zemana za prezidenta už stihol gratulovať aj Andrej Danko.

1 komentár

Pridaj komentár