Nízke Tatry / Slovensko Krátko pred skončením prevádzky v lyžiarskom stredisku Jasná, sa dňa 3.2.2018 skontaktoval s Horskou záchrannou službou slovenský snoubordista, ktorý uviedol, že sa nachádza v doline z južnej strany Chopku, kam pravdepodobne zišiel pri nízkej viditeľnosti v hmle a nevie ďalej pokračovať.

Po zadaní popisu miesta sa záchranári oblastného strediska Nízke Tatry rozhodli tak, že dvaja sa spustia do doliny na lyžiach a dvaja pôjdu odspodu na snežnom skútri.

Stratil sa ďalší

Počas prebiehania záchrannej akcie sa s Horskou záchrannou službou spojila mladá žena, ktorá uviedla, že jej priateľ rovnako lyžoval v oblasti južnej strany Chopku a od dopoludňajších hodín sa s ním nevie skontaktovať.

Deje sa vo vašom okolí niečo zaujímavé? Píšte na portal@slbeu.eu

V približne v rovnakom čase sa so záchranármi opäť spojil zablúdený Slovák, tentokrát oznámil informáciu, že v doline stretol piatich snoubordistov maďarskej národnosti.

Na tiesňovú linku zavolali aj dvaja poľskí snoubordisti, ktorí ohlásili, že pri lyžovaní v oblasti Krúpovej a Zadných Derešov sa od nich odpojil kamarát. Jeho mobil bol nedostupný od popoludňajších hodín. Po ukončení prevádzky sa nedostavil k ich vozidlu na severnej strane Chopku.

Pomohol mobil

O lokalizáciu mobilného telefónu bolo požiadané Prezídium policajného zboru. Podľa výsledkov sa Poliak naposledy pohyboval na južnej strane Chopku, čo nasvedčovalo tomu, že uviazol rovnako vo Vajskovskej doline.

Medzičasom sa prihlásil záchranárom druhý zo zablúdených Slovákov, ktorý bol v poriadku a záchranári zároveň zostúpili so skupinou nájdených Maďarov a Slovákom.

Dvaja ich transportovali do Bystrej do domu HZS a dvaja pokračovali v hľadaní poľského snoubordistu. Na pomoc pri pátraní sa im vybrala ďalšia skupina 4 záchranárov zo severnej strany Chopku.

Dlho do noci

Pátranie v náročnom teréne trvalo až do večerných hodín, kedy bol 34 ročný Poliak nájdený v improvizovanom bivaku pod Pálenicou. Zostup bol v hlbokom snehu a exponovanom teréne s vyčerpaným snoubordistom náročný, napokon ho záchranári transportovali do Bystrej a odtiaľ bol prevezený do Jasnej. Záchranná a pátracia akcia bola ukončená nasledujúci deň, v nočných hodinách.

Horská záchranná služba upozorňuje lyžiarov a snoubordistov, aby pri lyžovaní v Zadných Derešoch zvýšili opatrnosť najmä v hmlistom počasí. Hrozí riziko zablúdenia a uviaznutia v susednej Vajskovskej doline.

Pridaj komentár