Moskva / Rusko Lietadlo Saratovských aerolínií so 65 cestujúcimi a 6 členmi posádky sa zrútilo krátko po štarte z moskovského letiska Domodedovo. Z radarov zmizlo krátko po svojom štarte keď náhle začalo klesať. Lietadlo sa už podarilo lokalizovať aj záchranárom. Tí však z miesta nehody nehlásia žiadnych preživších.

Záchranári na mieste našli trosky lietadla a niekoľko tiel cestujúcich a členov posádky. Na miesto tragédie už mieri aj ruský minister dopravy Maxim Sokolov. Vyšetrovanie nehody budú mať na starosti ruské úrady.

Zapisovač letových údajov alebo čierna skrinka

Je elektronické zariadenie na bezpečné ukladanie vybraných údajov o prevádzke lietadla. Záznam možno v prípade mimoriadnej situácie, havárie alebo katastrofy použiť ako dôkaz resp. zdroj informácií pri vyšetrovaní príčin.

Čierna skrinka je skonštruovaná tak aby prežila aj náraz lietadla či napríklad prípadný požiar. Okrem toho čo sa deje v kabíne zaznamenáva čierna skrinka aj viac ako 80 údajov o samotnom lete.

Aj keď sa zapisovač letových údajov bežne nazýva ako čierna skrinka tak čierny rozhodne nie je. Naopak má krikľavo oranžovú farbu aby ho záchranári a vyšetrovatelia vedeli ľahko nájsť.

Antonov zmizol

Lietadlo Antonov An-148 zmizlo z radarov letovej kontroly o 14:27 keď začalo náhle po štarte klesať. Letovej kontrole sa nepodarilo s lietadlom naviazať žiadny kontakt. Lietadlo tak stratilo kontakt s letovými dispečermi iba šesť minúť po jeho štarte.

Príčiny pádu lietadla sa vyšetrujú. Podľa vyšetrovateľov môže za pádom lietadla Saratovských aerolínii byť technická porucha, zlé počasie, ale aj chyba pilotov. Úrady zatiaľ vylúčili, že by išlo o teroristický útok.

Vyšetrovatelia a záchranári našli na mieste pádu stroja Antonov An-148 trosky a tiež telá niektorých cestujúcich. Vyšetrovatelia sa budú snažiť nájsť čierne skrinky lietadla, ktoré by mohli pomôcť objasniť príčiny tragédie. Lietadlo bolo pritom stále relatívne nové. Podľa ruskej agentúry TASS ho vyrobili len v roku 2010.

Mali problémy aj skorej

Letecká spoločnosť Saratov mala problémy aj v minulosti. Pri námatkovej kontrole našli v kabíne osobu, ktorá nebola členom posádky. Saratovským aerolíniám tak zakázali v roku 2015 medzinárodné lety.

Spoločnosť sa však proti rozhodnutiu odvolala. Saratovské aerolínie prevádzkujú hlavne lety v Rusku. Lietajú však aj do Gruzínska a Arménska.

3 KOMENTÁROV

Pridaj komentár