Moskva / Rusko / Let 6W703 Saratovských aerolínií skončil tragicky len šesť minút po štarte. Nehodu neprežil nikto zo 71 osôb na palube.
Moskva / Rusko / Let 6W703 Saratovských aerolínií skončil tragicky len šesť minút po štarte. Nehodu neprežil nikto zo 71 osôb na palube.

Moskva / Rusko  Ruskí vyšetrovatelia dnes potvrdili skoršiu informáciu, že lietadlo Antonov An-148 Saratovských aerolínií explodovalo až po náraze do zeme a nie ešte vo vzduchu ako tvrdili niektorí svedkovia.

Let 6W703 Saratovských aerolínií sa stratil z radarov krátko po štarte z moskovského letiska Domodedovo. Lietadlo sa zrútilo o 14.27 miestneho času (12.27 SEČ) iba šesť minút po štarte z letiska Domodedovo.

Príčinu nepoznajú

Vyšetrovatelia síce potvrdili, že lietadlo explodovalo až po náraze do zeme, no príčinu pádu Antonova stále nepoznajú. Podarilo sa im však nájsť obe čierne skrinky, ktoré môžu pomôcť pri objasňovaní tragédie.


Odporúčame: Pád lietadla v Rusku si vyžiadal 71 obetí


Podľa skorších informácií môže za haváriou lietadla stáť aj nepriaznivé počasie. Objavili sa však aj špekulácie o možnom technickom zlyhaní. Stroj mal mať v minulosti problémy s motormi.

Zapisovač letových údajov alebo čierna skrinka

Je elektronické zariadenie na bezpečné ukladanie vybraných údajov o prevádzke lietadla. Záznam možno v prípade mimoriadnej situácie, havárie alebo katastrofy použiť ako dôkaz resp. zdroj informácií pri vyšetrovaní príčin.

Čierna skrinka je skonštruovaná tak aby prežila aj náraz lietadla či napríklad prípadný požiar. Okrem toho čo sa deje v kabíne zaznamenáva čierna skrinka aj viac ako 80 údajov o samotnom lete.

Aj keď sa zapisovač letových údajov bežne nazýva ako čierna skrinka tak čierny rozhodne nie je. Naopak má krikľavo oranžovú farbu aby ho záchranári a vyšetrovatelia vedeli ľahko nájsť.

Svedkovia pritom už včera vypovedali, že videli plamene šľahajúce jedného z motorov lietadla Antonov An-148.

Nestihli nič hlásiť

Odborníci sa zhodujú, že pád lietadla bol naozaj rýchly. Posádka nestihla veži oznámiť čo sa deje. Podľa niektorých zdrojov stihol kapitán odvysielať len krátku správu o tom, že let 6W703 núdzovo pristane na medzinárodnom letisku Žukovskij.

Let 6W703 smeroval z letiska Domodedovo v Moskve do juhouralského mesta Orsk v Orenburskej oblasti, ktoré leží neďaleko hraníc s Kazachstanom.

Lietadlo po štarte vystúpilo do letovej výške 1800 metrov a náhle kleslo o 300 metrov. Za chvíľu sa vrátilo na pôvodnú letovú výšku, ktorú začalo rýchlo strácať kým sa nestratilo z radarov.

Po náraze do zeme zostal po lietadle kráter hlboký 2,5 metra. Lietadlo sa zrútilo pri dedine Stepanovskoje vzdialenej necelých 36 kilometrov od letiska Domodedovo.

Neprežil nikto

Na palube zrúteného stroja Saratovských aerolínii bolo celkovo 65 členov posádky a šesť členov posádky. Pád lietadla nikto neprežil.


Odporúčame: Na palube letu 6W703 boli deti aj cudzinci


Na palube lietadla boli aj tri deti a tiež dvaja cudzinci aj keď pôvodné správy hovorili až o troch cudzincoch na palube. Vyšetrovanie nehody majú v rukách ruskí experti. Tým môžu pomôcť aj zapisovače letových údajov, inak čierne skrinky. Tie sa podarilo nájsť už včera. Môžu objasniť čo sa dialo na palube lietadla.

Úrady už včera vylúčili, že by išlo o teroristický útok. Za pádom lietadla tak môže byť aj chyba pilotov. Niektoré zdroje sa tiež zmienili, že lietadlo pred odletom neprešlo odmrazením aj keď v Moskve včera mrzlo. Pád lietadla tak mohla spôsobiť aj námraza.

Pridaj komentár