Aktuálne dianie na slovenskej politickej scéne sledujeme online – Slovensko smeruje k predčasným voľbám. Sledujeme online


Bratislava / Slovensko Slovensko čakajú predčasné parlamentné voľby. Strana Most-Híd nepodržala vládu a republiková rada prijala rozhodnutie o začatí rokovaní o predčasných voľbách.

Na tlačovej konferencii to oznámil predseda strany Most-Híd. Strana prijala jednohlasné stanovisko o tom, že majú rokovať o predčasných voľbách.

Predčasné voľby alebo rozpad koalície

Béla Bugár počas tlačovej konferencie potvrdil, že chce začať rokovania o predčasných voľbách. Prvým koaličným partnerom na rokovania bude strana SNS.

Opozičná SaS a strana OĽaNO sú za čo najskorší termín predčasných volieb. Zopakovali to dnes niekoľko krát.


Odporúčame: Andrej Danko pripúšťa predčasné voľby


Bugár zároveň dostal mandát na prípadné vystúpenie z koalície. Tento scenár môže nastať v prípade, že sa Most-Híd nedohodne so stranami Smer a SNS.

SNS aj Smer sa rozhodli k téme predčasných volieb zatiaľ nevyjadrovať. Predseda SNS, Andrej Danko, pritom dnes sám hovoril o predčasných voľbách.

Nie sú jediná alternatíva

Na predčasné voľby alebo zásadnú rekonštrukciu vlády vyzval aj prezident Andrej Kiska. Opakovane o predčasných voľbách hovorila aj opozícia.


Odporúčame: Fico vylúčil predčasné voľby aj zmeny vo vláde


Predčasné voľby však nemusia byť jedinou alternatívou. Stále je v hre aj prípadná menšinová vláda Smeru s podporou niektorých politických strán.

Smer by totiž mohol vládnuť s tichou podporou strany SNS a extrémistickej strany ĽSNS. Spolu by tak Smer mal k dispozícii 78 poslancov čo by mu na vládnutie stačilo.

Bratislava / Slovensko / Béla Bugár odchádza z tlačovej konferencie po oznámení, že budú rokovať len o predčasných voľbách.
Bratislava / Slovensko / Béla Bugár odchádza z tlačovej konferencie po oznámení, že budú rokovať len o predčasných voľbách.

Dlhé rokovania

Podľa vyjadrenia Bélu Bugára sa premiér Robert Fico s zatiaľ stavia proti predčasným voľbám. Rokovať s Mostom-Híd rokovať nechce.

Rokovania o predčasných voľbách však vôbec nemusia byť jednoduché, rýchle a nemusia dôjsť k úspešnému koncu.

Predčasné voľby bude možné vyhlásiť iba v prípade ak Národná rada schváli ústavný zákon o skrátení volebného obdobia súčasného parlamentu.


Odporúčame: Andrej Kiska: rozsiahla rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby


Na schválenie ústavného zákona je potrebných 90 hlasov. Tie však zatiaľ Most-Híd ani spolu s celou opozíciou nemajú.

Za predčasné voľby by museli zahlasovať všetci opoziční poslanci, Most-Híd aj SNS a hlavne by museli za predčasné voľby hlasovať aj poslanci ĽSNS.

Opozícia dúfa, že ústavný zákon o skrátení volebného obdobia prejde čo možno najrýchlejšie. To však očakávať nedá. Rokovania o predčasných voľbách môžu trvať aj mesiace.

Opozícia sa teší

Opozičné strany vyjadrujú vo väčšine prípadov radosť z predčasných parlamentných volieb, ktoré sú v hre vďaka rozhodnutiu republikovej rady Most-Híd.


Odporúčame: Fico odkázal Kiskovi, že nerešpektuje výsledky volieb


Cesta k predčasným voľbám však rozhodne nebude jednoduchá. Fico sa už vyjadril, že s predčasnými voľbami nesúhlasí.

Vyjadrenia SNS a strany Smer zverejníme zajtra, keďže obe strany sa dnes nechceli k téme predčasných volieb vyjadriť.

3 KOMENTÁROV

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.