Bratislava / Slovensko Včerajšie oznámenie strany Most-Híd znamená, že nás zrejme čakajú predčasné voľby. Všetko však môže nakoniec skončiť aj menšinovou vládou Smeru s tichou podporou strán SNS či ĽSNS a tiež nezávislých poslancov.

Cesta k predčasným voľbám však rozhodne nebude jednoduchá. Na skrátení volebného obdobia sa budú musieť dohodnúť všetky opozičné strany. Na jeho schválenie totiž bude potrebných až 90 hlasov poslancov.


Odporúčame: Slovensko čakajú predčasné parlamentné voľby


Včera sa k téme predčasných volieb odmietol vyjadriť Smer aj SNS. Andrej Danko však počas dňa pripustil predčasné voľby ak s nimi bude súhlasiť aj strana Most-Híd.


Čo sa zatiaľ udialo:


Predčasné voľby sú jediným riešením aj podľa opozície a k predčasným voľbám vyzývala už minulý týždeň. Aj organizátori protestov „Postavme sa za slušné Slovensko“ požadovalo koniec súčasnej vlády a odchod Roberta Fica.

Sú podľa vás predčasné voľby tým najlepším riešením?

View Results

Loading ... Loading ...

Ak by sa Most-Híd, SNS a Smer na predčasných voľbách nedokázali dohodnúť je tu možná aj druhá varianta. Prezident môže rozpustiť parlament ak 90 nie je uznášaniaschopný. Poslanci opozície a strán Most-Híd a SNS môžu blokovať schôdze.

Dianie na Slovensku sledujeme online:

18:12 Koaliční partneri sa dnes zatiaľ nedohodli na riešení politickej situácie. Aj keď strana Most-Híd včera hovorila iba o rokovaniach o predčasných voľbách nemusí k predčasným voľbám dôjsť.

Podľa Andreja Danka už spolu koaliční partneri riešili aj možnú výmenu premiéra Roberta Fica. Či by s tým Fico súhlasil nie je jasné.

Strana Smer predčasné voľby odmieta. A aj keď predseda SNS Andrej Danko otvorene hovoril o predčasných voľbách tak dnes už bol menej otvorený téme predčasných volieb.

V strane SNS sa však už údajne termín predčasných volieb riešili.

Jednania, ktoré môžu viesť k predčasným voľbám môžu trvať aj niekoľko týždňov. Opozícia nemá v parlamente potrebných 90 hlasov na schválenie ústavného zákona na skrátenie volebného obdobia.

Opozícii sa však podarilo vyvolať hlasovanie o vyslovení nedôvery premiérovi Roberta Fica. Hlasovanie má byť predmetom mimoriadne schôdze, ktorá je plánovaná na budúci pondelok.

Situácia sa však skomplikovala aj informáciami podľa ktorých koalícia rieši práve aj možnosť zásadnej rekonštrukcie vlády a pokračovanie súčasnej koalície.

Smer by teoreticky mohol vytvoriť aj menšinovú vládu podporovanú niektorými stranami alebo nezvislými poslancami.


16:53  Úrad vlády odmietol, že by sa premiér Robert Fico stretol s predstaviteľmi extrémistickej ĽSNS.

Úrad vlády tak reagoval na obvinenia Igora Matoviča z opozičnej OĽaNO. Ten tvrdil, že sa mali stretnúť Robert Fico a členovia extrémistickej ĽSNS.


15:15 Fico, Danko a Bugár pokračujú v rokovaniach. V hre je údajne opäť aj rekonštrukcia vlády a teda výmena niektorých ministrov.

Podľa Andreja Danka je v hre aj prípadná výmena premiéra Roberta Fica. Opozícii však už skorej vyzývala len na predčasné voľby.

Podľa opozície totiž súčasnú vládnu krízu nevyrieši len výmena niektorých ministrov či výmena premiéra.


13:55 Polícia dnes v skorých ranných hodinách zadržali Antonia Vadalu, ktorý je podozrivý z napojenia na taliansku mafiu.


13:26 V strane SNS sa už diskutovalo o termíne predčasných volieb čo je v rozpore s vyjadrením Andreja Danka, ktorý sa o termíne volieb nechcel baviť.


12.23 Andrej Danko zatiaľ nechce rokovať o predčasných voľbách a ich termíne. Rokovať bude len v prípade nefunkčnosti vlády alebo koalície. Včera pritom otvorene hovoril o predčasných voľbách.


12:07 Termín predčasných volieb by mohol byť zrejme na jeseň a možno spolu s komunálnymi voľbami.

12:03 Strana SME Rodina plánuje robiť obštrukcie pri dnešnej schôdzi Národnej rady.


11.58 Premiér Robert Fico bude budúci týždeň v pondelok čeliť snahám opozície o jeho odvolanie.


11:42 Rokovanie predstaviteľov Smeru sa skončilo. Na úrad vlády prišiel predseda strany Most-Híd Béla Bugár.


11:08 OĽANO nakoniec z hlasovania svoje zákony nestiahne. Igor Matovič zároveň ponúkol pomocnú ruku tým stranám u ktorých hrozí, že sa nedostanú do parlamentu.


10:58 Sledujte s nami @nazivo tlačovú konferenciu strany OĽANO – Správy @Naživo.


10:50 Už o 11.00 hodine sa očakáva tlačová konferencia strany OĽANO k aktuálnej situácii na Slovensku.

2 KOMENTÁROV

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.