Bratislava / Slovensko Včera to vyzeralo, že strana Most-Híd sa rozhodla na rázne riešenie politickej vládnej krízy. Slovensko sa tak malo o krok bližšie k predčasným parlamentným voľbám do Národnej rady.


Aktualizované 15.03.2018

13:01 Novým premiérom bude zrejme Peter Pellegrini [sledujeme online]

Aktualizované

22:11 Odporúčame: Kiska bude zlý nech urobí čokoľvek [Komentár]

19:10 Vláda padla. Predčasné voľby nebudú

18:38 Predsedovia troch koaličných strán Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár dajú na úrade vlády zásadné politické stanovisko k politickej situácii.

Sledujte spolu s nami tlačovú konferenciu v rubrike @Naživo.

18:24 Koalícia rokuje o možnosti predčasných volieb. Spomínajú sa dokonca aj možné letné termíny volieb.

16:33 V Európskom parlamente sa diskutuje o vražde Jána Kuciaka a politickej situácii na Slovensku.

16:26 Robert Fico na svojom Facebookovom účte reagoval na správu poslancov Európskeho parlamentu a niektorých médií.

16:16 Termín 7. júl zverejnil na svojom Facebookovom účte Martin Poliačik.

16:11 Poslanci strany Smer začali hovoriť o predčasných voľbách. Podľa niektorých zdrojov by mohli byť predčasné voľby už v lete.

Ako termín sa spomína 7. júl. Koalícia sa však oficiálne k téme predčasných volieb nevyjadrila.


Politici sa však včera zobudilo do nového rána a všetko zrazu vyzerá inak. Predčasné voľby sú podľa mnohých z nich len jednou z alternatív riešenia politickej krízy.

Sú podľa vás predčasné voľby tým najlepším riešením?

View Results

Loading ... Loading ...

Súčasnú politickú krízu odštartovala mafiánska poprava investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a následné odhalenia prepojenia vysoko postavených politikov na taliansku mafiu ‘Ndrangheta.

Béla Bugár: jedine predčasné voľby alebo?

V pondelok mala strana Most-Híd republikovú radu a v neskorých večerných hodinách jej predseda Béla Bugár oznámil na čom sa strana dohodla.

V strane Most-Híd zrejme zmenili názor na predčasné voľby, možno sa dočkáme len rekonštrukcie vlády:

Slovensko smeruje k predčasným voľbám. Sledujeme online

Bugár rokoval s Dankom a Ficom. Predčasné voľby nie sú jediná alternatíva

Slovensko čakajú predčasné parlamentné voľby

Včera však líder strany Most-Híd záhadne zmenil názor. „Všetko je stále v hre,“ pripustil včera po rokovaniach koaličných partnerov Béla Bugár.

Bugár tak pripustil stále aj možnosť zásadnej rekonštrukcie vlády no ťažko povedať čo pod ňou práve slovenské politické špičky predstavujú.

Iné riešenie ako predčasné voľby včera pripustili aj niektorí poslanci Národnej rady. Bugár pritom ešte v pondelok vyhlásil, že iné riešenie ako predčasné voľby strana Most-Híd nevidí.

Republiková rada strany Most-Híd totiž dala poverenie jej predsedovi Bélovi Bugárovi buď vyrokovať predčasné voľby alebo odísť z koalície. Je však nakoniec možné, že Most-Híd v koalícii ostane a predčasné voľby nebudú.

Andrej Danko: termín predčasných volieb nie je témou

Podobne sa k téme predčasných volieb vyjadroval aj predseda druhej koaličnej strany SNS Andrej Danko.

V SNS už tiež zmenili názor z predčasných volieb môže byť iba rekonštrukcia vlády

V SNS už diskutovali o termíne volieb

Danko cúvol. Nebude riešiť termín predčasných volieb

Andrej Danko pripúšťa predčasné voľby

„Chceme vedieť, ako vníma rekonštrukciu vlády prezident, koaličný partneri Most-Híd a Smer. My sme pripravení na rekonštrukciu vlády podľa predstáv premiéra a podľa predstáv prezidenta Kisku. Ale ak nie, sme pripravení aj na debaty o predčasných voľbách,“ vyhlásil Danko v pondelok počas tlačovej konferencie.

Včera však bolo opäť všetko inak a téma predčasných volieb nie je na programe dňa. Danko sa odmietol vyjadriť k prípadnému termínu predčasných volieb.

Predsedníctvo strany zaviazalo predsedu strany Andreja Danka rokovať o predčasných voľbách, ale až vtedy, ak dôjde k pádu vlády, resp. jej nefunkčnosti, prípadne k nefunkčnosti koalície.

„Preto sú akékoľvek úvahy o stanovení termínu nových volieb nateraz predčasné,“ dodal Andrej Danko k téme predčasných volieb.

Neskôr sa pritom objavilo vyjadrenie niektorých poslancov SNS podľa ktorých sa v strane SNS už o termíne predčasných volieb bavili.

Opozícia: len predčasné voľby

Opozícia má na riešenie politickej situácie jednotný názor – všetky strany hovoria o predčasných parlamentných voľbách.

Opozícia chce odvolať Roberta Fica, no šance na úspech sú malé

Fico sa s extrémistami nestretol

SME Rodina chce robiť obštrukcie

Fico bude v pondelok čeliť odvolávaniu

Kaliňák odstúpil. Odíde aj Žitňanská?

K tým však nakoniec nemusí vôbec dôjsť. Opozícii sa síce podarilo vyvolať hlasovanie o vyslovení nedôvery premiérovi Robertovi Fico, výsledok je však veľmi neistý.

Opozícia nemá dostatok hlasov na vyslovenie nedôvery. Koalícia má stále väčšinu v parlamente a navyše bude mať zrejme aj podporu odídencov zo strany Borisa Kollára SME Rodina. Pád vlády Roberta Fica tak v pondelok s najväčšou pravdepodobnosťou nehrozí.

Problémom sú aj prípadné predčasné voľby, ktoré musí v Národnej rade schváliť 90 poslancov. Tých nemá opozícia už vôbec a Smer je proti predčasným voľbám.

Proti téme predčasných volieb vystúpili aj poslanci extrémistickej strany ĽSNS. Tí tiež odmietali predčasné voľby možno aj z obavy straty mandátov. V minuloročných voľbách do VÚC totiž extrémisti výrazne stratili.

Navyše opozícia ešte v pondelok tvrdila, že bude robiť obštrukcie pri zasadaní Národnej rady. Tým by mohla dosiahnuť, že Národná rada nebude uznášaniaschopná. Ak by tento stav vydržal 90 dní môže ju rozpustiť prezident a vypísať predčasné parlamentné voľby.

Obštrukcie až na poslancov SaS sa nekonali a parlament extréme rýchlo včera prerokoval polovicu svojho programu.

Trvať to môže mesiace

Riešenie aktuálnej politickej krízy rozhodne nie je na pár dní. Kým sa dohodne koalícia môže to trvať aj niekoľko mesiacov.

Navyše ak si niekto myslel, že predčasné voľby po pondelkovom oznámení strany Most-Híd sú jedinou alternatívou, po včerajších vyhláseniach už to také jasné nie je.


Odporúčame: Protesty budú aj tento piatok. Žiadajú demisiu vlády


Bugár aj Danko už nemali rovnako silné vyhlásenia ako v pondelok a téme predčasných volieb sa vyjadrovali vyhýbavo. Včera niekoľkokrát rokovala aj koaličná rada a začalo sa hovoriť o možnom odchode Roberta Fica.

Či by práve odchod Fica stačil strane Most-Híd aby ostala v koalícii je nejasné. Bugár sa k tomu nevyjadril.

Jedno však isté je – politici zasa dokázali ako cez noc dokážu zmeniť názor a to či už koaliční alebo opoziční.

V piatok by sa mali opätovne na Slovensku a možno aj v zahraničí konať protesty „Postavme sa za lepšie Slovensko“. Podľa informácií zo stránky na Facebooku sa na ten Bratislavský chystá zatiaľ približne 32 tisíc ľudí. Protesty však budú aj v iných mestách.

4 KOMENTÁROV

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.